Podstawy zapisu scenariuszowego

Jak zapisać twój pomysł na film w formie scenariusza. Wyjaśnione na przykładach scen ze znanych polskich filmów.

Podstawy zapisu scenariuszowego
Podstawy zapisu scenariuszowego

Podstawy zapisu scenariuszowego udemy course

Jak zapisać twój pomysł na film w formie scenariusza. Wyjaśnione na przykładach scen ze znanych polskich filmów.

Praktyczny kurs skupiający się na zapisie scenariuszowym.

Scenariusz filmowy ma swój jasno określony format. Na pierwszy rzut oka większość scenariuszy wygląda bardzo podobnie. Wszystkie zawierają didaskalia i dialogi. Jednak to od ciebie zależy czy będziesz w stanie eksploatować formę zapisu scenariuszowego na korzyść swojego pomysłu na film. Dobre scenariusze to nie tylko świetne pomysły. To przede wszystkim sposób ich OPOWIADANIA.

Wiele osób uważa, że uczenie się poprawnego zapisu scenariuszowego jest najmniej ekscytującą częścią zawodu scenarzysty. Nie zgadzam się. To jest rzemiosło, którego nie da się nigdy opanować w stu procentach. Dzięki ciągłemu doskonaleniu się w tajnikach zapisu scenariuszowego zaczynasz myśleć obrazem i dźwiękiem. Ta praca pomoże ci coraz szybciej określić, co w twoim pomyśle na film jest najistotniejsze. Największym paradoksem scenopisarstwa jest to, że dzięki doskonaleniu się w przestrzeganiu reguł, odnajdujesz swój własny, oryginalny i niepowtarzalny głos.

Mój kurs opiera się na przykładach scen zaczerpniętych ze znanych polskich filmów. Porównuję w nim już nakręcone sceny z tym co zostało wcześniej zapisane w scenariuszu. Analizując moje ulubione filmy, podzielę się z tobą własnymi doświadczeniami z reżyserowania i pisania scenariuszy.

Dziękuję Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego za zgodę na publikację fragmentu scenariusza Kazimierza Brandysa do filmu "Jak być kochaną".

Kurs zrealizowano w ramach programu stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Kultura w sieci